![](https://www.pilootenvliegtuig.nl/wp-content/uploads/2024/09/Jetka-230x153.jpg)
PAYERNE – De Koreaanse lease- en financieringsmaatschappij Solyu heeft bij de Zwitserse start-up Jetka dertig emissievrije PHA-ZE 100 amfibische vliegtuigen besteld. De deal is voor Jetka de eerste met een leasemaatschappij en doet het orderboek zwellen tot een waarde van meer dan een miljard dollar.
Solyu uit Seoul wil naar eigen zeggen “de koolstofarme toekomst voor de luchtvaart stimuleren” en is van plan financiële en leaseoplossingen te bieden aan klanten die met de PHA-ZE 100 gebruik willen maken van ‘duurzame oplossingen’.
Jekta presenteerde de PHA-ZE 100, voluit Passenger Hydro Aircraft Zero Emission 100, in november 2022. Het toestel bevindt zich in de ontwerpfase, met een prototype gepland voor een eerste vlucht in 2026 en een marktintroductie in 2030. Het ontwerp ging aanvankelijk uit van een volledig elektrisch 19-persoons ‘forenzen watervliegtuig’ dat op een enkele acculading een uur zou kunnen vliegen (met een reserve van dertig minuten).
In juli 2024 werd besloten over te stappen op de waterstofaandrijflijn van ZeroAvia. Hierdoor moet het bereik substantieel toenemen tot 500-600 km.