![](https://www.pilootenvliegtuig.nl/wp-content/uploads/0486-230x172.jpg)
FORT WORTH – Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft 7,8 miljard dollar beschikbaar gesteld voor de bouw van 126 F-35 Lightning II gevechtsvliegtuigen.
Voor dat geld kunnen binnen de zogenoemde Lot 15 en Lot 16 contracten door Lockheed Martin 89 F-35A-, 27 F-35B- en vijftien F-35C-varianten met bijbehorende hulpapparatuur worden gebouwd
Door de nieuwe contract toekenning kan de U.S Air Force 43 F-35A’s tegemoet zien, Finland acht, Italië zeven, Nederland zes, Polen, Japan en België elk vier en Denemarken drie.
Daarnaast kunnen 26 F-35B varianten worden gebouwd voor het U.S. Marine Corps (15), Engeland (7), Italië (2) en Japan (2).
Ook zullen negentien F-35C’s worden geproduceerd voor de U.S. Navy (3) en het U.S. Marine Corps (6).
Kort voor de Kerstdagen kreeg Lockheed Martin al opdracht 118 F-35 Lightning II-varianten te bouwen onder het zogenoemde Lot 8 contract. Deze vliegtuigen zijn eveneens bestemd voor de U.S. Air Force, het Marine Corps, de Navy en buitenlandse klanten aan wie de exportcommissie van de Amerikaanse Senaat een verkoopvergunning heeft afgegeven.
Bij elkaar opgeteld omvatten de orders 145 vliegtuigen voor Lot 15, 127 voor Lot 16 en tot 126 voor Lot 17 contract opties.
Lockheed sloot 2022 af met 141 F-35 leveringen, zeven minder dan gepland vanwege de huidige pauze in acceptatie vluchten. Het totale aantal leveringen bedraagt momenteel 894. De 900e F35 zou in de komende weken kunnen worden afgeleverd, wanneer de vluchtbeperkingen worden opgeheven. Inmiddels is begonnen met de bouw van het duizendste toestel.
Tot de deelnemers aan het F-35-programma behoren momenteel 17 landen. Tot op heden zijn meer dan 1.870 piloten en 13.500 onderhoudstechnici opgeleid en heeft de F-35-vloot meer dan 602.000 cumulatieve vlieguren overtroffen.
![](https://www.pilootenvliegtuig.nl/wp-content/uploads/2023/05/FvETi17XoAIc_dz.jpg)
Toch interessant om even goed vast te houden:
Op 894 afgeleverde F-35’s, zijn 1.870 piloten en 13.500 onderhoudstechnici opgeleid.
Dat zijn dus 2,09 piloot en wel 15,1 technici per F-35, zo heb je 17,19 mensen nodig om één F-35 operationeel te hebben en dan nog niet eens de bemanningen van de ook nog benodigde tankertoestellen daarbij meegeteld.
Kijkend, met afschuw overigens, naar de Oekraïne oorlog valt op dat daar het ingezette luchtwapen nagenoeg volledig lijkt te bestaan uit raketten en drones en naar ik begreep van beide zijden amper uit vliegtuigen omdat gebruik daarvan te kwetsbaar is gezien de goede luchtverdediging.
Blijft de vraag waarom Zelensky dan toch graag F-16’s wil hebben en wij extra F-35’s bijbouwen?
Helemaal mee eens. Bedrag aangepast.
8,4 miljoen per stuk? Denk dat die 1 miljard dollar een schrijffout is. Zo niet, dan doe Nederland ook nog maar 100 stuks extra 😉