![](https://www.pilootenvliegtuig.nl/wp-content/uploads/2017/02/d3efbf8c-e615-4632-97cf-5bcacc3e84d3-230x153.jpg)
STRAUSBERG-KAAPSTAD De Duitse vliegtuigbouwer Stemme heeft een overeenkomst gesloten met S-PLANE Automation om de Ecarys ES15 ook geschikt te maken voor onbemande vluchten.
S-PLANE zal met het oog hierop een aantal systemen in het vliegtuig aanbrengen waardoor het ook als Optionally Piloted Vehicle (OPV) kan worden ingezet. Het toestel zal daarbij door een operator in een grondstation worden bestuurd.
In dit station kunnen tevens via Line-Of-Sight links realtime videobeelden worden bekeken. Ook zijn dankzij satelliet links Beyond-Line-Of-Sight operaties mogelijk.
De ES15 wordt gebouwd bij Stemme-dochter Ecarys. De motorzwever heeft een nuttige lading van 350 kg een MTOW van 1.100 kg. Het toestel kan tien tot twintig uur onafgebroken patrouilleren. Het toestel wordt aangedreven door een 115 pk sterke Rotax turbocharged motor waarmee snelheden mogelijk zijn tot 270 km/h op FL250 (7.620 m)
Het vliegbereik ligt tussen de 1.300 en 2.500 km (long range) dankzij een tankinhoud van respectievelijk 130 dan wel 250 l en een verbruik van 15 l/h/.
Serieproductie van de ES15 werd mogelijk na een forse order van het Franse bedrijf Safran.
[…] Daarnaast is de onderneming druk in de weer met de ‘ optionally piloted’ Ecarys ES15. […]